حقوقبان

موسسه حقوقی، داوری و مطالعاتی

پرسش و پاسخ

user احمدآبادی
calendar

سلام من برای کار ساختمانی آهن خریداری کردم. عرف بازار این طور است که پول را کامل در ازای پیش فاکتور پرداخت و آهن را چند ماه آینده تحویل میگیرید. آهن فروش حدود ۷۰ درصد جنس را تحویل داده ولی از ۲۰ روز پیش با بهانه های مختلف از ارسال باقی کالا به کارگاه خودداری می کند. این کار باعث توقف کار و زیان من شده است. دیگر به تلفن ها هم جواب نمی دهد و در دفتر کارش هم حاضر نمی شود. حتی فاکتور نهایی هم به من نداده است. چطور میتوانم از ایشان شکایت کنم؟

reply پاسخ

با سلام و وقت بخیر. با توجه به این که بین شما پول و آهن رد و بدل شده، قرارداد بین طرفین قابل اثبات هست. بنابراین، نمیتونید شکایت خیانت در امانت مطرح کنید. بهتره دادخواست الزام به ایفای تعهد و تحویل مبیع رو مطرح بفرمایید. همچنین میتونید مطابق با ماده ۲۲۰ و ۲۲۱ قانون مدنی مطالبه خسارت داشته باشید که از طرف دادگاه باید کارشناسی بگیرید.

وفاخواه
user رضایی
calendar

با عرض سلام و ادب و خدا قوت سال ۷۳ پدرم سرقفلی مغازه ای را که شخصی قبل از پدر از مالک خریده بود، خرید، بنجاق اصلی دست نویس بوده که در آن مالک به حق انتقال به غیر و تعیین اجاره بها بدون تعیین زمان اشاره کرده بود با چند تا شاهد(در شهرستان ما( از شهرهای آذربایجان غربی)روابط بین موجر و مستأجر اجرایی نیست) مالک در آن زمان فوت شده و وراث برای اخذ اجاره بها از پدر نیامدند،سال ۹۳سه دانگ سرقفلی را از پدرم خریدم و سال ۹۵پدرم سه دانگ دیگر را به شخصی دیگر فروخت،امسال قصد فروش سهم خود بصورت مشاعی به شریکم را داشتم، ابتدا اظهار نامه ای(دفتر خدمات قضایی) به وراث (۲۶ ورثه) ارسال کردم،که فقط دو تن از وراث که در شهر خودمون هستند میشناسم،بقیه رو نه، که آدرس ما بقی را از آنان گرفتم(با عنوان قصد فروش سهم خود را دارم و بدوٱ به شما اعلام میکنم) بعد از گذشت دو ماه از ارسال اظهار نامه جوابی نیامد(یا در محل حاضر نبودند یا به فامیل وارث ابلاغ شد یا آدرس اشتباه بود… بجز دو سه نفر که ثبت ثنا داشتند) سرانجام با شریکم معامله کردیم، الان مبلغ ۲۵ میلیون تومان از مبلغ معامله نزد خریدار باقیست به شرط پرداخت حق مالکیت و رضایت که به عهده بنده ست تا از خریدار مطالبه کنم،(معامله ما در بنگاه املاک بصورت مبایعه نامه ۴ صفحه ایست) آیا میتوانم از طریق دادگستری با تنظیم دادخواست مبنی بر مجهول المکان بودن وراث ،اقدام کرده و حکمی بگیرم؟ یا راه حل بهتر مفید به فایده بدون اتلاف زمان و بی دردسر مد نظر شماست؟بهترین راه حل کدام است؟ با تشکر

reply پاسخ

سلام و وقت بخیر شما میتونید مبلغ مربوط به رضایت مالکانه رو در حساب صندوق دادگستری بریزید تا بعدا هر کدام از وراث بیان و سهمشون رو بگیرن با این کار، خسارت تاخیر هم به این مبلغ تعلق نمی گیره و برای شما مشکلی پیش نمیاد.

وفاخواه
user علی
calendar

مادرم شش دانگ منزل خود را به این صورت تقشیم کرده اند الف) عین سه دانگ مشاع از منزل (با حفظ مالکیت منافع مادام العمر) به فرزندانش صلح عمری کرده است ب) یک دانگ مشاع(هم عین و منافع )منزل را به نام همسرم ، انتقال سند قطعی بابت مهریه داده است.. ج) دو دانگ به نام خودش هست. همسرم، دستور فروش ملک مشاع (۶ دانگ)پس از عدم افراز از دادگاه گرفته است؛ سوال من این است : آیا منافع ۳ دانگ متعلق به مادرم که حق سکونت مادام العمر در منزل است،طبق قانون ۵۳ مدنی در هر شرایط محفوظ میماند و خریدار باید با این شرط وارد مزایده بشود.؟ یا اینکه منافع۳ دانگ مادرم هم باید در مزایده به خریدار واگذار شود؟ نص صریح قانون در این مورد و فروش ملک مشاع چه نظری دارد؟

reply پاسخ

سلام بله میشه فروختش کسی که میاد داخل مزایده ملک رو میخره باید با همین شرایط صلح عمری بخره سند بنامش میشه اما مادر تا اخر عمرش مستاجر اون خونه خواهد بود.

وفاخواه
user سبزی
calendar

با سلام احتراما اردیبهشت امسال قطعه زمینی رو از شخصی خریدم.فروشنده زمین به من و شریکش بتازگی زمینشون رو تفکیک کرده بود.حدود ۱۰ سال پیش هم این دونفر جهت تفکیک اقدام می کنن ک شهرداری با نقشه تفکیکی موافقت نمیکنه اما اونا براساس اون نقشه ای ک به سرانجام نرسیده اقدام به پیشفروش قطعاتی کردن.خریدار زمین پیشفروش زمین از اون شریک شکایت کرده که ک زمینی که خریدم طبق نقشه جدید منطبق بر قطعه من هست…سوالم اینه که اون از فرد شریک خریده…آیا مشکلی برا من بوجود میاد؟

reply پاسخ

سلام و وقت بخیر. چنانچه شهرداری نقشه تفکیکی جدید رو پذیرفته باشه. معامله شما باطل هستش. بهتره زودتر در مورد مطالبه وجه پرداختی اقدام کنید چون خسارتی به اون شکل تعلق نمی گیره. میتونید شکایت فروش مال غیر هم انجام بدین اما احتمال زیاد و با توجه به این که نقشه تفکیکی پس از فروش به خریدار اول تایید شده، شکایت فروش مال غیر رد میشه.

وفاخواه
user مطهری
calendar

سلام بنده به مدت شش ماه عقد کردم، با همسرم به مشکل برخوردیم ایشان به من دروغ گفتن و فریبم دادن،بنده شاغل و کارمند یکی از ادارات دولتی هستم، نمیزاره سر کار برم، تمام شرایطم رو قبول کردن الان زدن زیر همه چی، طلاقم نمیده نمیتونم باهاش زندگی کنم میخوام درخواست نفقه و مهریه بدم شاید بتونم ازش طلاق بگیرم. آیا نفقه به من که باکره هستم تعلق میگیره؟ اگه نفقه رو پرداخت کنه میتونه مانع بشه برم سرکار؟ کار جز شرایط ضمن عقد نیست، فقط در حضور جمع قبول کرده الان زده زیرش.

reply پاسخ

سلام شوهر میتواند با دادن دادخواست با حکم دادگاه مانع اشتغال زوجه که خلاف شان و مصلحت خانوادگی یا حیثیت زوجه است بشود بنابراین بدون حکم دادگاه نمی تواند مانع اشتغال زوجه شود .شما به محض وقوع عقد نفقه دارید حتی اگر تمکین نکرده باشید میتوانید از حق حبس خود استفاده کنید و نفقه را دریافت کنید.شما میتوانید دادخواست مهریه خود را نیز مطالبه کنید در صورت طلاق قبل از نزدیکی شما مالک نصف مهریه می شوید.حق طلاق با زوج میباشد مگر آنکه وکالت در طلاق داشته باشید.

ارزه
user ریاضی
calendar

سلام منزل ما در کوچه روبروی شهربازی است، متاسفانه هیچ وقت جای پارک نداریم همیشه کوچمون ترافیکه پارکینگ شهربازی ورودی و خروجی یکسان است و ترافیک شدیدی در خیابان است طوری که ما گاهی نمیتونیم وارد منزل خود شویم و باید منتظر بمونیم راه باز شه و اینکه صدای موسیقی شهربازی به شدت زیاد است. آیا راهی است با این موارد برخورد کرد؟

reply پاسخ

با سلام : کلیه افراد آن کوچه یک استشهاد محلی جمع کنن و به شهرداری مراجعه نمایید .

کدخدامنش
user جمالی
calendar

سلام میخواستم بدونم فرزند (دختر)طلاق که با مادر زندگی میکنه و به سن قانونی رسیده (۱۹)،باید برای ازدواج،سفر خارج از کشور،عمل جراحی و از این قبیل مسائل که به رضایت پدر وابسته است، باز هم از پدر اجازه بگیره؟ چطور میشه تغییرش داد؟

reply پاسخ

با سلام فرزند دختر بالای ۱۸ سال برای خروج از کشور نیازی به اجازه پدر ندارد اما برای ازدواج دختر رضابت و اجازه پدر لازم می باشد همچنین اگر سن متقاضی عمل، کمتر از ۱۸ سال باشد از نظر قانونی اجازه پدر الزامی بوده و لازم است پدر، رضایت‌نامه عمل جراحی را به هنگام پذیرش در بیمارستان امضا کند. در غیر اینصورت نیازی به اجازه پدر نیست. اما رضایت پدر را باید از منظر اخلاقی محترم شمرد و آن را نوعی احترام به افراد مهم زندگی دانست.

سامان پور
user روستایی
calendar

سلام وقت شما بخیر بنده قصد مهاجرت به خارج از کشور رو داشتم که توسط یک آدم از خدا بی خبری فریب خوردم و بهش مبلغی پول دادم ، الان ۸ ماه از این جریان میگذره و حدود یک هفته است که ازش خبری نیست و تلفن جواب نمیده پیش خانوادش هم رفتیم میگن هر کاری میخوای برو بکن! اخیرا متوجه شدم که بجز من چند نفر دیگه هم طعمه این کلاهبردار شدن،اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید که چطور میتونم از دست این نامرد شکایت کنم چون خودش خارج از کشور و دستم بهش نمیرسه البته بنده به حساب یک نفر در ایران پول رو واریز کردم و فیش نقدی واریزی هم دارم. ممنون از شما

reply پاسخ

با توجه به شرایط فوق بهتر است دادخواست مطالبه وجه به طرفیت شخصی که پول را به حساب ایشان واریز کرده اید تقدیم دادگاه نموده و وجه مورد نظر را مطالبه نمایید.

پیشرویان
user سعید
calendar

قبل از تعطیلات عید در پی یک مشاجره همسر بنده به بهانه دید و بازدید خانواده و همچین هوا عوض کردن با خواهر خود البته با توافق بنده به منزل پدری رفت و قرار بود پس از اتمام تعطیلات مراجعت کنند که نکردند. در این فاصله قفل درب منزل مشترک به دلیل معیوب شدن توسط اینجانب تعویض کردید ولی همسر بنده با مراجعه و فهمیدن این موضوع بدون اطلاع دادن به بنده صورتجلسه تنظیم نموده و با گرفتن وکیل ادعا نموده که او را از منزل بیرون کرده ام و درخواست نفقه داده قفل دربی که معیوب شده موجود است چگونه می توانم اثبات کنم؟

reply پاسخ

با سلام ووقت بخیر شما نفقه ایشان را به حسابشان واریز بفرمایید و اگرشاهدی دال بر تعویض قفل درب بدلیل معیوب بودن دارید میتوانید به آن استناد کنید .

برخورداری
user محدثه.ا
calendar

با سلام خدمت شما عزیزان بابت پیش پرداخت مهریه چک دریافت کرده ام ومتن چک به این صورت که در وجه خانم ... بابت پیش پرداخت مهریه به شماره دادنامه .... و سررسید چک برای تاریخ ۹۸/۰۲/۰۱بوده این چک رو چه کاری می توتنم انجام دهم ؟ دوم اینکه دوباره با همین مضمون چک دیگری دارم که سر رسید نشده و در تاریخ ۳۰/۰۳/۹۸ سر رسید آن است و با توجه به اقساط که پرداخت نمی کنن و من هر چند بار حکم جلب می گیرم،حال بابت این چک ها من را راهنمایی بفرمایید مجتمع قضایی خانواده بابت این چک ها و متن نوشته شده می گویند حقوقی هست و مربوط به ما نمی شود. سپاس فراوان دارم راهنمایی ام کنید .

reply پاسخ

با سلام ووقت بخیر درتاریخ مشخص شده روی چک به بانک مراجعه کرده و برای وصول شدن چک اقدام کنید و درصورت عدم وصول چک را برگشت بزنید و از طریق دفاترالکترونیک خدمات قضایی دادخواست حقوقی وجه چک دهید .

برخورداری
user صادقیان
calendar

با سلام اول اردیبهشت ماه خونه ای را خریدم(قولنامه کردیم) که سندش بصورت ۴دانگ و ۲دانگ بود که صاحب ۲دانگ قبل از اینکه سند قطعی بزنیم فوت شد حال اینکه هنوز خونه رو به من تحویل ندادند باید ۳۱ اردیبهشت خونه را سند می زدیم و تحویل می دادند طبق قولنامه. سند ۴دانگ را قطعی بنام خودمون زدیم مونده همون ۲دانگ که هنوز انحصار ورثه چاپ نشده حالا می خوام ببینم با توجه به اینکه خونه تخلیه هست و من ۴دانگ بنام خودم هست می تونم بدون رضایت ورثه ها برم تو خونه بشینم (چون ورثه ها بخاطر مشکلاتی که بین خودشونه خونه رو به من تحویل نمیدن) تا هروقت که انحصار ورثه اومد بریم سند بزنیم یا اینکه ورثه ها می تونن از من شکایت کنن که رفتم تو خونه نشستم؟

reply پاسخ

منزل شما ملک مشاعی است و هرگونه تصرف مادی در این ملک باید با رضایت طرف مقابل باشد و فقط در تصرفات حقوقی احتیاجی به اجازه انها ندارید

باوفا
user خرم زاده
calendar

سلام وقت بخیر. چند روز پیش متاسفانه یکی از حسابهای بانکی من مسدود شده از طریق پلیس فتا شهر خوی. زمانی که با بانک اون شهر تماس گرفتم و دلیل مسدود شدن رو پرسیدم گفتن مبلغ 2 میلیون 190 از حساب یک آقایی دزدی شده برای همین از شما شکایت کردن. بنده یک وبسایتی دارم که بانک هم گفته از طریق درگاه شما مبلغ واریز شده چیزی که پلیس فتای اون شهر گفته. خوب الان برای من سوال پیش اومده. من درگاهم از یک سایت معتبر گرفتم که مستقیم به صفحه بانک مشتری انتقال پیدا میکنه. و من تمام تراکنش ها رو بررسی کردم اصلا همچین مبلغی از طریق سایت با مستقیم به حساب بانکی من واریز نشده. مدارک موجوده چیزی که من شک دارم اینه که من تو یک سایت خارجی معروف و معتبر خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین میکنم. و تمام مشتریهامو بررسی کردم که یک شخصی 20 آبان از من 2 میلیون 100 بیت کوین خریداری کرد و احراز هویت هم شد از طرف من . امروز داشتم مدارکش رو چک میکردم دیدم شماره کارت بانکیشو خیلی حرفه ای تغییر داده و کد ملیش هم چند تا عدد رو تغییر داد که اونو تونستم در بیارم و آقایی هست از شهر خوزستان . تمام چت ها و معامله که با اون آقا انجام دادم تو سایت ثبت شده همرو دارم. و عکس اون طرف هم دارم که واسم سلفی گرفتن برای احراز هویت. الان سوالی که دارم اینه اگر این آقا با کارت دزدی کسی که از من شکایت کرده از من بیت کوین خریداری کرده . برای من مشکلی پیش میاد؟ من مدارکی دارم که نشون میده این آقا چند دلار بیت کوین از من دریافت کرده و چه مبلغی رو واسه من واریز کرده

reply پاسخ

در صورتیکه عمل فروش ارز دیجیتال شما قانونی بوده باشد ضمن خرید با کارت دزدی موجب مسدودی حساب شما خواهد شد و برای شما جرم نخواهد داشت.

سها
user باقری
calendar

سلام خسته نباشید من تویه سایت ایرانی خرید و فروش بیت کوین ثبت نام کردم و اونجا احراز هویت کردم و عکس خودم با کارت ملی و با کارت بانکی انجا اپلود کردم،حالا میترسم اگر یه وقت مشکلی برای سایت یه وجود اومد و از مدارکم سوء استفاده بشه حالا چیکار کنم در بروز مشکلی و جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی چیکار کنم؟ لطفا واضح راهنمایی کنید با تشکر

reply پاسخ

با سلام در صورتی که از شما به هردلیلی کلاهبرداری یا سو استفاده شود می توانید از طریق پلیس فتا به جرم جرائم رایانه ای شکایت کنید

رستمی
user فرشید
calendar

سلام خسته نباشید مدتی هست یک موضوعی پیش آمده برای یکی از آشنا هامون که وارد یک vps خارجی شده و داخل اون اطلاعات بیت کوین بوده و برداشته اینارو جا به جا کرده، بعد یک ماه پشیمون شده و ایمیلی از طرف خارجی پیدا کرده، پیام داده بهش که میخوام پس بدم بیت کوین ها رو پس داده به طرف خارجی و اونم گفته که من شکایتمو پس گرفتم، شکایت من در دادگاهه جمهوری اسلامی ایران مختومه شده، الان نزدیک به دو ماه است از این موضوع میگذره. به نظر شما چند ماه طول می کشه که یک شکایت فرد خارجی با این موضوع نهایی بشه؟ و این که احضاریه واسه طرف میره یا میان جلوی در میگیرینش و این که آیا مختومه هم شده باشه بازم پیگیری می کنن یا این که تموم میشه همچی؟ کسی یا جایی هست که بشه از اونجا در مورد یه پرونده تو دادسرا پرسید که مختومه شده یا در حال پیگیری هستش؟

reply پاسخ

بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته نشده وجرم خاصی نیست مگر در قالب جرایم رایانه ای. خیر سامانه ثنا اگر داشته باشید میتوانید از کلیه جرایم علیه خودتان مطلع شوید بنظرم شکایت فرد خارجی بجای نرسد

طالبی
user رضا
calendar

با سلام و درود فراوان باتوجه به اینکه خواهرم توسط همسرش به قتل رسیده و مرحومه زنده سوزانده شد طبق فرمایش حضرت علی (ع)کنزالعمال، ج ۴، خبر ۲۰۹۰ پیامبر اکرم ص.کسی که به سبب بیماری خاص یا تحت شرایط خاص (مثل غرق شدن در آتش، زیر آوار، زن باردار) بمیرد.ناظر به این مصداق از معنای شهید است منع قانونی بابت درج نام شهیده روی سنگ مزار ایشان وجود دارد یا خیر؟ متنی یا شعری که روی مزار ایشان نوشته می شود نیز از لحاظ قانونی به چه صورت می باشد لطفا راهنمایی بفرمایید؟ آیا نیاز به مجوز گرفتن دارد (درج نام شهیده روی سنگ مزار )؟ اگر پاسخ مثبت است لطفا مراحل قانونی را بفرمایید.

reply پاسخ

سلام تعریف شهید در قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران آمده است و شخص عادی که به قتل می رسد مشمول این عنوان نیست .

معزی
سبد خرید 0